Prvi put su u Osijeku od 19. do 21. travnja 2017. održani državni stručni skupovi za učitelje tehničke kulture Dani tehničke kulture 2017. te državni stručni skup za učitelje i nastavnike informatike i računalstva Informatika u obrazovanju – Info@Edu VI. Odabir Osijeka kao mjesta za održavanje ovih skupova pokazao se izvrsnim, što dokazuje i sudjelovanje 280 učitelja i nastavnika ovih predmeta.
Na skupovima se radilo na osnaživanju učitelja i nastavnika STEM-područja u povezivanju među predmetima te njihovu vertikalnom povezivanju od osnovne i srednje škole do fakulteta i tržišta rada.
Otvaranje skupova održano je na Fakultetu informatike, računarstva i informacijskih tehnologija, gdje je prodekan za nastavu izv. prof. dr. sc. Kruno Miličević izvrsno predstavio Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek kao prirodni nastavak školovanja učenika u STEM-području, naglašavajući povezanost informatike i tehničke kulture kao predmeta u osnovnim školama koji učenike pripremaju za odabir srednjih škola te daljnjeg školovanja u STEM području. Pri tome je predstavio LABUS, projekt kojega je pokrenuo FERIT, a cilj mu je učiteljima i nastavnicima omogućiti organiziranje i izvođenje laboratorijskih vježbi u vrhunski opremljenim laboratorijima uz suradnju s nastavnicima fakulteta.
Na stručnim skupovima do izražaja je došlo međusobno nadopunjavanje tehničke kulture i informatike što je vidljivo i u nazočnosti sudionika na pojedinim radionicama. Teme radionica su međusobno povezane sa studijima elektrotehnike, računarstva, informacijskih tehnologija te strojarstva sve do tržišta rada.
Cilj stručnih skupova bio je informirati učitelje i nastavnike o novim oblicima primjene informacijske i komunikacijske tehnologije i metodama rada u obrazovanju, upoznati nove alate i strategije s ciljem jačanja osobnih i profesionalnih kompetencija, dobiti osnovne informacije za korištenje novih tehnologija u nastavi, upoznati se s novostima iz metodike tehničke kulture, izraditi priprave za izvođenje nastave i pratećeg praktičnoga rada za nastavu tehničke kulture te metodičko-didaktičkoj primjerenosti primjene informacijsko-komunikacijske tehnologije u nastavi tehničke kulture. Na skupovima su predstavljeni i različiti projekti i programi financirani od Europske Unije ili lokalnih zajednica provedenih u školama.
Zbog izuzetno velikog odaziva učitelja i nastavnika ovih predmeta, stručni skupovi održani su na nekoliko lokacija u Gradu Osijeku. Prvi dan, zajednički program za oba skupa, održan je na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, drugi i treći dan skupa domaćini za informatiku su bile Elektrotehnička i prometna škola Osijek te Osnovna škola „Mladost“, a za tehničku kulturu Strojarska tehnička škola Osijek.
Program stručnih skupova bio je bogat. Na otvaranju stručnih skupova okupljenim učiteljima i nastavnicama izv. prof. dr. sc. Kruno Miličević predstavio je LABUS – FERIT-ov laboratorij za učenike srednjih i osnovnih škola, dr. sc. Aleksandra Krampač-Grljušić naglasila je važnost planiranja za učenike s teškoćama u redovitom školskom sustavu te iz Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet Renata Ivanković govorila je o kreativnim metodama do razvoja u IT sektoru te Lucija Dejanović predstavila je rezultate ankete ispitivanja digitalne zrelosti škola u pilot-projektu e-Škole.
Za sudionike Državnoga stručnog skupa Informatika u obrazovanju – Info@Edu VI organizirane su radionice i predavanja:
- Uskočimo u TypeScript, Blaž Jurišić, Microsoft student partner
- New way of thinking – Machine Learning, Stefani Majić, Microsoft student partner
- U Tijeku s hipsterskim aplikacijama, Mateja Hržica, Microsoft student partner
- Maline u oblacima, Fran Glavota, Microsoft student partner
- Supervizijski pristup organizacije metodičke prakse, mr. sc. Slavko Petrinšak, Odjel za Fiziku, Osijek
- Osnove korištenja i programiranja Microbita -usporedba Pythona i JavaScripta
- Bojana Štulić, ELPROS
- Touch Develop, Mihaela Kelava, Gimnazija, Bjelovar
- Code Club, Vesna Tomić, Gimnazija Antuna Gustava Matoša, Đakovo
- Oracle akademija, Darko Jureković, Oracle
- Izvannastavne aktivnosti u srednjoj školi, Lovorka Muminović, Srednja škola, Donji Miholjac
- STEM za SVaKoG predstavljanje projekta – Mihaela Kelava, Gimnazija, Bjelovar
- Hour of Code, Blanka Mihaljević, OŠ „Mladost“, Osijek
- Načini rada s učenicima strukovnih škola – kreativni načini poučavanja, Lovorka Muminović, Srednja škola Donji Miholjac
- Suvremeni pristup nastavi programiranja u matematičkim gimnazijama – Mihaela Kelava, Gimnazija, Bjelovar
- Usporedni i slijedni ulazno-izlazni pristupi računala, Vesna Majdandžić, OŠ Dvor
- Suradnja OŠ V. Nazor, Đakovo i FERIT-a u Projektu LABUS, Sanja Vidović, OŠ V. Nazor, Đakovo
- CodeClub, Vesna Tomić, Gimnazija Antuna Gustava Matoša, Đakovo
- Dabar – međunarodno natjecanje u računalnom razmišljanju, Darija Dasović Rakijašić, Tehnička škola Ruđera Boškovića, Vinkovci
- Implementacija Pametne učionice u projektu e-Škole, Samir Bračković, STORM
- Upravljanje kvalitetom u IT projektima = Upravljanje kvalitetom u nastavi, Renato Barišić, Visoko učilište Algebra
- Predstavljanje Osijek Software City, BIOS, KulenDayz i Osijek Mini Maker Faire 2017., Bernardin Katić i Bela Ikotić
- Natjecanje iz informatike – Saida Deljac, V. gimnazija, Zagreb
Dok su za sudionike Državnog stručnog skupa tehničke kulture – Dani tehničke kulture 2017. organizirane radionice i predavanja:
- Obnovljivi izvori energije – primjena solarnih panela, Tomislav Vdovijak, ELPROS
- Mikroupravljači, Tomislav Vdovijak, ELPROS
- Automatizacija, industrijska robotika, mobilna robotika i pneumatika, Mario Slivka, STŠOS
- CNC obrada, Davor Balentić, STŠOS
- Priprema i 3D ispis, Mario Cvek, OŠ A. Mihanovića, Osijek i Višnja Cvek, OŠ Jagode Truhelke, Osijek
- Robotika u nastavi tehničke kulture, Dragan Vlajinić, OŠ Vukomerec, Zagreb i Maja Ercegovac, OŠ Frana Krste Frankopana, Osijek
- Dronovi, Antun Šikić, Aeroklub Osijek i Mario Jukić, ELPROS
- Supervizijski pristup organizacije metodičke prakse, mr. sc. Slavko Petrinšak, Odjel za Fiziku, Osijek
- Suradnja OŠ Vladimir Nazor, Đakovo i FERIT-a u Projektu LABUS – Sanja Vidović, OŠ Vladimir Nazor, Đakovo
- Proljeće u Domu tehnike – Terezija Blekić, Zajednica tehničke kulture Grada Osijeka
- Pripremanje i izvođenje nastave uporabom novih metodičkih pristupa, Svjetlana Urbanek, OŠ Ivane Brlić-Mažuranić, Orahovica
- Radionice za učenike s teškoćama kroz organizaciju zimskih, proljetnih i ljetnih škola, Sanja Vidović, OŠ Vladimir Nazor, Đakovo
- Revidiranje pripreme za nastavu tehničke kulture, viši savjetnik Žarko Bošnjak
Dokumenti
- Prezentacija za uvod i najavu (PDF: 1.07 Mb)