Državni stručni skup nazivom „Erasmus+ za profesionalni razvoj učitelja“, koji je organizirala Agencija za odgoj i obrazovanje, održan je 4. i 5. srpnja 2024. u XII. gimnaziji Zagreb. Skup je organiziran kao hibridni događaj s oko 100-injak sudionika uživo i 500-injak online (AZOO ZOOM učionica).
Prvi dan (4. srpnja 2024.)
Skup je započeo prijavom i registracijom sudionika od 9:00 do 9:30 sati. Uvodnu riječ i predstavljanje programa rada održao je Davor Černi, viši savjetnik za engleski jezik, a sudionike je ispred škole domaćina pozdravila i ravnateljica XII. gimnazije Jadranka Vlahovec. Skup je nastavljen izlaganjem AZOO-ova Erasmus koordinatora Davora Černija na temu „Što je Erasmus+? Zašto?“, u kojem je predstavio ciljeve i prednosti Erasmus+ programa te AZOO Erasmus akreditaciju i članove konzorcija prvog programskog razdoblja.
Skup je nastavljen prezentacijama primjera dobre prakse mobilnosti u sklopu AZOO akreditacije:
- više savjetnice AZOO Mirjana Kazija i Sabina Marunčić predstavile su primjer dobre prakse provedbe individualne mobilnosti u sklopu internog KKA2 poziva,
- viša savjetnica AZOO Patrizia Pitacco i voditeljica ŽSV-a Debora Radolović predstavile su primjer dobre prakse provedbe zajedničke mobilnosti u sklopu internog CKA2 poziva.
Sudionici skupa su se nakon pauze podijelili u dvije grupe, gdje je nastavljeno predstavljanje primjera dobre prakse nekih Erasmus akreditiranih ustanova:
- Ankica Šarić i Helga Kraljik – Erasmus akreditacija u Srednjoj školi Ban Josip Jelačić Zaprešić.
- Aneta Copić – Erasmus akreditacija u XV. gimnaziji (MIOC) Zagreb.
- Danijela Takač i Marina Močan – Erasmus akreditacija u OŠ Pantovčak.
- Samanta Matejčić Čotar i Ljiljana Cvijanović – Erasmus akreditacija u OŠ Jurja Dobrile Rovinj.
- Ivana Prpić – Erasmus akreditacija u DV Matije Gupca Zagreb.
- Vanessa Šćulac – Erasmus akreditacija u DV Rijeka – CPO Potok.
Prvi dan skupa završio je s World Café aktivnosti u kojoj su sudjelovali samo sudionici skupa uživo. Aktivnost se odvijala u šest učionica / tema (Uspješni projekti mobilnosti u obrazovanju. / Kako implementirati naučene prakse u vlastitoj školi?; Kriteriji za uspješne prijave za Erasmus+ programe. / Kako planirati aktivnosti mobilnosti?; Dugoročni utjecaj sudjelovanja u Erasmus+ programu na profesionalnu karijeru; Kako pronaći i uspostaviti suradnju s partnerima u inozemstvu? / Kultura i komunikacija u međunarodnim timovima; Kako učinkovito evaluirati provedene projektne mobilnosti? / Metode za diseminaciju rezultata unutar škole i šire zajednice; Što za vas znače: projekt, Erasmus, EU fondovi?) Moderatori ove aktivnosti po učionicama / temama bili su: Ankica Šarić i Helga Kraljik, Dejana Varnica, Filip Car i Sunčica Remenar, Gabrijela Čorković, Ljiljana Cvijanović, Gordana Rokolj.
Drugi dan (5. srpnja 2024.)
Drugi dan skupa započeo je okupljanjem i prezentacijom rezultata World Café aktivnosti koje su pripremili njezini moderatori. Program je nastavljen prezentacijom Tatjane Tihomirović pod nazivom „ERASMUS AKREDITACIJA – proces prijave“, koja je na temelju vlastitog iskustva sudjelovanja u pripremi AZOO Erasmus akreditacije, pružila detaljan uvid u proces prijave za Erasmus akreditaciju i istaknula ključne aspekte pripreme i prijave za projekte mobilnosti.
Nakon kratke stanke, nastavilo se s paralelnim prezentacijama primjera dobre prakse diseminacije u velikoj dvorani i multimedijskoj dvorani:
- Petar Nikolić, e-Twining ambasador, predstavio je mogućnosti i prednosti raznih europski platformi i primjere dobre prakse iz svoje škole.
- voditeljice ŽSV-a, Ksenija Rumora i Brankica Majdiš, predstavile su primjer dobre prakse provedbe zajedničke mobilnosti u sklopu internog CKA2 poziva na kojoj su sudjelovale s višim savjetnicama AZOO Jelenom Noskov i Izabelom Potnar Mijić.
- Darka Sudarević, ravnateljica – Erasmus akreditacija u III. gimnaziji Zagreb.
- Dejana Varnica – Erasmus akreditacija u Osnovnoj školi Josipa Matoša Vukovar.
- Jadranka Vlahovec i Ivana Prpić – Erasmus akreditacija i projekti u XII. gimnaziji Zagreb
- voditeljica ŽSV-a, Gordana Rokolj predstavile je primjer dobre prakse provedbe zajedničke mobilnosti u sklopu internog CKA2 poziva na kojoj je sudjelovala s višom savjetnicom AZOO, Mirelom Majstrović.
Nakon pauze, održan je panel na temu učinka sudjelovanja u Erasmus+ programu na život učitelja, škole i sustava. Panelisti su bili predstavnici cijele obrazovne vertikale od dječjih vrtića do srednje škole – Darka Sudarević, ravnateljica III. gimnazija Zagreb, Silvija Zlatar, ravnateljica DV Matije Gupca, Danijela Takač, Erasmus koordinator, OŠ Pantovčak, Samanta Matejčić Čotar, Erasmus ambasador, OŠ Jurja Dobrile Rovinj, predstavnik AMPEU – Ivana Zima, viša stručna savjetnica, Davor Černi, Erasmus koordinator, AZOO.
Moderator panela: Filip Car, viši savjetnik za engleski jezik.
Skup je završio evaluacijom i završnom riječi AZOO Erasmus koordinatora Davora Černija. Sudionici su imali priliku izraziti svoje dojmove i prijedloge za buduće skupove.
Zaključak
Stručni skup „Erasmus+ za profesionalni razvoj učitelja“ uspješno je obuhvatio ključne aspekte Erasmus+ programa, pružajući sudionicima vrijedne uvide u proces prijave za Erasmus akreditaciju, primjere dobre prakse i metode za diseminaciju rezultata. Skup je pružio vrijedne informacije i praktične primjere koji će pomoći u daljnjem profesionalnom razvoju odgojno-obrazovnih radnika.
Evaluacija
(docx: 598,64 KB)
Preuzmi