Najave i izvješća / 6. siječnja 2011.

Zimski seminar za učitelje i nastavnike geografije

Osim 15 stručnih predavanja, tematski vezanih uz nastavu geografije, sudionici seminara upoznali su se i s aktualnostima i novinama u sustavu odgoja i obrazovanja

Zimski seminar za učitelje i nastavnike geografijeUčitelji i nastavnici geografije, njih više od 400, sudjelovali su 4. i 5. siječnja 2011. godine u Zagrebu na Zimskom seminaru iz geografije u organizaciji Hrvatskoga geografskog društva. Dvodnevni seminar bio je prilika da učitelji i nastavnici geografije usvoje nove znanstvene spoznaje iz svih grana geografije, a koje će im biti od velike koristi u nastavnoj praksi i pripremi i realizaciji međupredmetnih tema iz Nacionalnoga okvirnog kurikuluma. Osim 15 stručnih predavanja, tematski vezanih uz nastavu geografije, sudionici seminara su se upoznali i s aktualnostima i novinama u sustavu odgoja i obrazovanja, čuli kakav je položaj geografije u sustavu znanosti i kakva je uloga geografije u rješavanju različitih društvenih problema.

Iako je prema riječima Ive Nejašmića, pročelnika Geografskog odsjeka PMF-a,  geografija evaluirala, nažalost, posljednjih desetljeća počela je gubiti na važnosti u nekim europskim zemljama, a u ekstremnim slučajevima potpuno je nestala iz kurikuluma.

– U Europi i SAD-u u osnovnim i srednjim školama humanu geografiju zamjenjuju tvz. socijalne studije, a fizičku geografiju znanost o okolišu. I u Hrvatskoj već postoji inicijativa da se takvo nešto uvede, a zagovornici se pozivaju na svjetska iskustva. Zasad je to u fazi testiranja javnosti, no to je uistinu pogubno na nekoliko razina. Stanovništvo je sve slabije informirano o bitnim pitanjima svijeta u kojem živimo, od lokalne do nadnacionalne razine. Drugo, slabljenjem položaja nastavnog predmeta geografije smanjuje se broj zainteresiranih učenika za studiranje. I treće, posljedično i dugoročno, na tržištu rada smanjuje se broj geografa, stručnjaka koji imaju što ponuditi u rješavanju mnogih društvenih, gospodarskih i ekoloških problema – naglasio je I. Nejašmić. Zbog svega navedenoga pozvao je učitelje i nastavnike da se zauzmu da geografija ojača i  bude posvećena dobrobiti društva, a posebice životu ljudi u lokalnoj zajednici.

Foto-album

{galerija}geo-zima2011{/galerija}

S novostima u sustavu odgoja i obrazovanja, posebice u sustavu stručnog usavršavanja odgojno-obrazovnih radnika, sudionike seminara upoznao je Vinko Filipović, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje. Agencija će prije svega voditi računa o potrebama učitelja i nastavnika praktičara da se kontinuirano usavršavaju i nadograđuju svoje kompetencije u okviru cjeloživotnog obrazovanja. Također bit će napravljene i određene promjene u sustavu stručnog usavršavanja koje imaju za funkciju poboljšanje ne samo geografije, nego obrazovnog sustava općenito.

– Iskustvo nas je naučila, prateći potrebe učitelja i nastavnika, da mnogima nedostaju kompetencije za određene teme za koje se nisu primarno obrazovali,  a to su teme iz područja psihologije, pedagogije, defektologije. U ovoj ćemo godini krenuti s jednim projektom u okviru kojeg ćemo najbolje pedagoge. psihologe, defektologe osposobiti za diseminiranje nekih gorućih, važnih tema koje vama kao učiteljima i nastavnicima trebaju, kao što su prevencija zlostavljanja među učenicima, rad s djecom s posebnim potrebama, rad s darovitima, rad s djecom koja imaju poteškoće u učenju – istaknuo je V. Filipović. Stručna usavršavanja održavat će se u školama koje iskažu potrebe za takav oblik usavršavanja, a popis predavača i tema bit će objavljen na internetskim stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje.

Nakon uvodnih predavanja I. Nejašmića i V. Filipovića uslijedila su stručna predavanja, među ostalim: Mogućnosti primjene geoinformacijske tehnologije u nastavi geografije, Utjecaju prirodnih i antropogenih procesa na turizam u Italiji, Transferu znanstvenih spoznaja astronomije u nastavu geografije, Primjeni nacionalnoga ekološkog otiska u nastavi geografije i Transferu znanstvenih spoznaja ekonomske geografije u nastavnu praksu. Ujedno savjetnici Agencije za odgoj i obrazovanje iz geografije Vesna Milić, Sonja Burčar i Marijana Šarlija predstavili su teme stručnog usavršavanja iz geografije u 2011. godini i Natjecanje iz geografije, a Dubravka Spevec, predsjednica Hrvatskoga geografskog društva projekte i djelatnosti društva u 2011. godini.