Najave i izvješća / 6. ožujka 2025.

U Vinkovcima održan državni stručni skup učitelja i nastavnika biologije, geografije i GLOBE programa

Državni stručni skup iz područja održivog razvoja za učitelje i nastavnike biologije, geografije i GLOBE programa Važnost tla za čovjeka i biološku raznolikost u kontekstu klimatskih promjena održan je 27. i 28. veljače 2025. u osnovnoj školi “Antun Gustav Matoš” u Vinkovcima. Na stručnom skupu sudjelovalo je oko 60 učitelja i nastavnika.

Program skupa realiziran je predavanjima, izlaskom na teren, radionicama u školi i predstavljanjem primjera iz prakse. Planirani ishodi skupa su ostvareni, a sudionici će nakon skupa moći povezati degradaciju tla sa smanjenjem biološke raznolikosti i ugrožavanjem čovjekove egzistencije, prepoznati važnost učenja o tlu i mogućnosti primjene u nastavi, preispitati vlastiti utjecaj na onečišćenje tla, planirati aktivnosti učenja koje će doprinositi razumijevanju potrebe za održivim gospodarenjem tlom i kreirati projekt održivog razvoja na temu tla primjenom strategija integriranog pristupa i koncepta povezanosti različitih predmetnih područja i međupredmetnih tema.

Teme održanih predavanja doprinijele su razumijevanju utjecaja klimatskih promjena na svojstva i kvalitetu tla, prepoznavanju važnosti očuvanja tla u poljoprivrednoj proizvodnji i potrebe za održivim upravljanjem i gospodarenjem tlom. Predavanja su održali: Josip Meštrić, mag. mag. phys. – geophys., Državni hidrometeorološki zavod, prof. dr. sc. Zdenko Lončarić Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek, Ružica Zucić, dipl. ing., ravnateljica i Vesna Vuković, mag. ing. agr., profesor mentor, Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci, Magdalena Parat, mag. ing, agr., Upravni odjel za poljoprivredu Vukovarsko-srijemske županije i dr. sc. Marija Lesandrić, Odjel društveno-humanističkih znanosti, Sveučilište u Slavonskom Brodu.

Nakon sudjelovanja u radionicama učitelji i nastavnici će moći planirati i provoditi aktivnosti interdisciplinarnog učenja i poučavanja, istraživačkog učenja, projektnog učenja, učenja kroz GLOBE program na temu tla i kritičkog mišljenja u održivom razvoju. Radionice su održali: Marina Ništ, prof., Ivan Ilišević, prof., OŠ „Đuro Pilar“, Slavonski Brod, Ozrenka Meštrović, prof., OŠ „Antun Gustav Matoš“, Vinkovci i Jasenka Meštrović, prof., OŠ Vođinci, i Lydia Lugar, prof., Sonja Burčar, prof., Vesna Milić, dipl. geograf, Agencija za odgoj i obrazovanje. Primjere iz prakse projekata i rada s učenicima predstavili su: Ivan Ilišević, prof., OŠ „Đuro Pilar“, Slavonski Brod, Borna Louvar, prof., i Ines Tovarović, prof., Gimnazija Petra Preradovića Virovitica, Denis Horvat, mag. educ. biol. et chem., SŠ Čakovec i Marija Krajnik, prof., Medicinska škola Varaždin.

U obilasku i predstavljanju rada Regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi sudionici skupa su se upoznali s aktivnostima u strukovnom obrazovanju, povezivanju i suradnji s drugim srednjim školama i lokalnom zajednicom koje provodi Poljoprivredno šumarska škola iz Vinkovaca.

Povratna informacija o primjenjivosti teme skupa, pripremljenosti predavača/ voditelja radionica i jasnoći izlaganja, koliko su sadržaji predavanja i primjera iz prakse korisni za odgoj i obrazovanje za održivi razvoj te koliko su sadržaji radionica primjenjivi u školskoj praksi, prikupljena je evaluacijskim upitnikom kojega su sudionici ispunili nakon završetka programa dvodnevnog državnog stručnog skupa.

U evaluacijskom upitniku sudionici stručnoga skupa navode kao njegovu posebnu vrijednost primjenjive, korisne i aktualne teme za nastavnu praksu, iskustva kolega, odlično izabrane teme i pripremljenost predavača, brojne primjere iz prakse, mnoštvo ideja za nastavu korelaciju među predmetima. Primjenjivost teme stručnoga skupa Važnost tla za čovjeka i biološku raznolikost u kontekstu klimatskih promjena84% sudionika ocjenjuje kao izvrsnu i 16% kao dobru. Svi ispitanici ocjenjuju Pripremljenost predavača/ voditelja radionica i jasnoću izlaganja kao izvrsnu. Koliko je primjenjiva tema predavanja za odgoj i obrazovanje za održivi razvoj 90,9% sudionika procjenjuje izvrsno i 9,1% sudionika dobro za temu Tlo i njegova izloženost vremenskim uvjetima u sadašnjoj i budućoj klimi, 97,7% sudionika izvrsno i 2,3% sudionika dobro za temu Plodnost tala u RH – izazovi klimatskih promjena i poljoprivredne proizvodnje, za temu Odgovor na klimatske promjene i izazove u poljoprivredi 81,8% ispitanih izvrsno, 15,9% dobro i 2,3% slabo, a za temu Primjena učenja o tlu u nastavi 79,5% sudionika izvrsno, 18,2% dobro i 2,3% slabo. Koliko su primjeri iz prakse korisni za odgoj i obrazovanje za održivi razvoj 97,7% sudionika procijenilo je kao izvrsno i 2,3% dobro za Prezentacija rada regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi – primjer dobre prakse, 97,7% izvrsno i 2,3% dobro, za primjer iz prakse Važnost očuvanja tla u poljoprivrednoj proizvodnji i razgledavanje centra, 97,7% izvrsno i 2,3% dobro za primjer iz prakse Tlo i presadnice, 100 % izvrsno, za primjer iz prakse Antropogeni utjecaj na pH vrijednost tla u Virovitici, a za primjer iz prakse Utvrđivanje kvalitete tla Međimurske i Varaždinske županije za proizvodnju bučinog ulja 97,7% sudionika izvrsno i 2,3% dobro.Radionice Istraživačko učenje o tlu, Učenje o tlu kroz GLOBE program, Projektno učenje na temu tla, Interdisciplinarno učenje i poučavanje o važnosti tla za život i Kritičko mišljenje u održivom razvoju svi ispitanici vrednovali kao izvrsne.

Sudionici su imali priliku i samovrednovati vlastiti doprinos aktivnom sudjelovanju u radu na terenu i radionicama. U osvrtu na temu skupa i/ili pojedinih predavanja sudionici su izdvojili multidisciplinarni pristup temi i dobru organizaciju skupa. Temu i lokaciju skupa smatraju aktualnom i zanimljivom, a predavanja, radionice i primjere iz prakse poticajnim i primjenjivim.

Voditeljica skupa: Sonja Burčar, prof.

Suvoditeljice skupa: Lydia Lugar, prof. i Vesna Milić, dipl. geograf