17. državni stručni skup Istra u Domovinskom ratu u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata održan je u Puli od 25. do 27. veljače 2025. U radu državnoga stručnog skupa sudjelovalo je 90 učitelja i nastavnika povijesti te predavači s hrvatskih sveučilišta, a s ciljem unaprjeđivanja učenja i poučavanja novije hrvatske povijesti u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj.
U uvodnom dijelu skupa 25. veljače 2025. prisutne je pozdravio istarski župan Boris Miletić koji je u svom govoru istaknuo da mu je velika čast sudjelovati na skupu koji se bavi temom Domovinskog rata, čiju važnost treba uvijek dodatno naglasiti, a posebice o tome učiti naše mlade u školama. „Iako mi u Istri nismo imali direktnih razaranja, uvijek volim istaknuti kako je upravo Istra imala najveći odaziv mobilizacije od čak 92 posto. Isto tako, primili smo veliki broj izbjeglih i prognanih osoba, od kojih su mnoge izabrale Istru za nastavak svojeg života te su ovdje zasnovali obitelji i danas su sastavni dio našeg društva. U Istri se doista trudimo na svim razinama, od gradova, općina i Županije, obilježavati posebne datume i imamo odličnu suradnju sa svim udrugama proizašlih iz Domovinskog rata. Svakako vrijedi pohvaliti njihov rad na izdanju publikacija koje svjedoče o našim postrojbama i ljudima koji su sudjelovali u obrani domovine.“ – istaknuo je župan Boris Miletić u svom govoru i poručio da se nikad ne smiju zaboraviti oni koji su podnijeli najveću žrtvu i patnje u Domovinskom ratu.
Gradonačelnik Pule Filip Zoričić, inače, bivši profesor povijesti u Gimnaziji Pula, poručio je sudionicima skupa da je časna dužnost učitelja i nastavnika u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj učiti djecu o Domovinskom ratu da bi se sačuvala sjećanja na pobjedonosni Domovinski rat i nastanak moderne hrvatske države. Poželio je sudionicima uspješan rad na skupu i izrazio nadu da će nove spoznaje koje će učitelji i nastavnici steći tijekom trodnevnog rada zasigurno obogatiti svakog sudionika i omogućiti kvalitetniju realizaciju te značajne teme iz kurikula nastave povijesti.
Uime v. d. ravnatelja Agencije za odgoj i obrazovanje Tomislava Paljka, prisutnima se obratila i viša savjetnica za nastavu povijesti u Agenciji za odgoj i obrazovanje Marijana Marinović koja je zatim i svečano otvorila skup. U svom govoru istaknula je da je ovo 17. po redu stručni skup koji Agencija organizira u suradnji s Hrvatskim memorijalno-dokumentacijskim centrom Domovinskog rata. Centar tradicionalno osigurava za skup o Domovinskom ratu predavače, znanstvenike i druge osobe koji su bili izravni sudionici događaja, a Agencija učitelje i nastavnike koji prikazuju svoje primjere uspješne prakse. Agencija će i u narednim godinama nastaviti suradnju s Centrom i dalje unaprjeđivati kvalitetu stručnih skupova o Domovinskom ratu istaknula je na kraju viša savjetnica M. Marinović.
U nastavku skupa prof. dr. sc. Darko Dukovski održao je predavanje u kojem je dao sažetak političke i vojne povijesti u Istri od 1990. do 1995. godine, s osvrtom na istarske postrojbe i bojišta na kojima su ratovali. Prof. dr. sc. Nevio Šetić osvrnuo se u predavanju na demokratske promjene u Istri1990-ih te događaje koji su im prethodili u dugom 19. stoljeću. Brigadir Davor Gregorović dao je presjek događaja vezanih uz 119. brigadu HV-a Pula, a docentica dr. sc. Ana Holjevac Tuković govorila je o zbrinjavanju prognanika i izbjeglica u Istri tijekom Domovinskog rata. U poslijepodnevnim satima uslijedila je terenska nastava u Puli gdje su se sudionici upoznali s bogatom spomeničkom baštinom Grada Pule.
Dana 26. veljače 2025. godine, u jutarnjim satima, uslijedio je obilazak Brijuna i posjet muzeju i povijesnim lokacijama na otvorenom. U poslijepodnevnom plenarnom dijelu stručnog skupa predavanja o istarskim postrojbama u Domovinskom ratu održali su Renato Kalac, Slavko Jareb, Boris Tončinić, Ivan Franinović, Slaven Ružić i Karlo Godina. Dr. sc. Vedran Dukovski govorio je u o prognanicima i izbjeglicama u Istri, a dr. sc. Ante Nazor o Brijunskim sastancima u srpnju 1995. godine.
Dana 27. veljače 2025. godine učitelji i nastavnici povijesti iz osnovnih i srednjih škola u Istri Igor Jovanović, Kristina Pavletić Prodan, Valentina Milohanić, Monika Zuprić, Daniel Bogešić i Sandra Sloković prikazali su svojim kolegicama i kolegama, kroz primjere iz prakse, različite načine na koje oni obrađuju temu Istra u Domovinskom ratu u redovnoj nastavi povijesti i kroz izvannastavne aktivnosti.
Evaluacija
(pdf: 360,85 KB)
Preuzmi