Viši savjetnici za razrednu nastavu organizirali su od 16. do 18. lipnja 2014. godine u Malom Lošinju državni stručni skup za učitelje razredne nastave. Na stručnom usavršavanju sudjelovalo je 354 učitelja razredne nastave. Stručni skup s temom Građanski odgoj i obrazovanje obuhvatio je izazove ostvarivanja strukturnih dimenzija građanske kompetencije u kontekstu razreda, škole i lokalne zajednice.
Predavači su problematizirali teme vezane uz ljudsko-pravnu, političku, društvenu, kulturološku, gospodarsku te ekološku dimenziju poučavanja elemenata Kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja.
Dr. sc. Vedrana Spajić Vrkaš održala je uvodno izlaganje o Građanskom odgoju i obrazovanju. Aktualnostima sadržaja stručnog skupa pridonio je prof. art. Siniša Reberski s Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu koji je predstavio Nova hrvatska školska pisma.
Moć interpersonalne komunikacije u školskom i društvenom okruženju naglasio je dr. sc. Božo Skoko, dok su na vrijednosnu rastočenost u današnjem društvu upozorili dr. sc. Draženko Tomić s temom Aksiologija i građanski odgoj i dr. sc. Boris Jokić koji pita Mogu li se i kako razvijati i poučavati vrijednosti i stavovi kod učenika?
O Odgoju i obrazovanju za ljudska prava te o Pravima djece i mladeži u odgojno-obrazovnim ustanovama progovorili su dr. sc. Igor Radeka i Dinka Migić Vlatković, mag. iur.
Mr. Dunja Špoljar, zastupnica u Hrvatskom saboru istakla je važnost odgoja i obrazovanja učenika za Aktivno i odgovorno građanstvo.
Kako od najranije dobi učiti poštivati tuđe djelo? Na koji način poučavati generacije da bi se piratstvo i krađa shvatili kao društveno neprihvatljivo ponašanje? Pitanja su koja je dotakao Milan Majerović Stilinović, dipl. novinar iz Službe zaštite autorskih muzičkih prava Hrvatskog društva skladatelja s temom Zaštita stvaralačkog rada autorskim pravom.
Marko Pandža, dipl. ing. predstavio je ekološku dimenziju građanskog odgoja i obrazovanja s temom Odgovornim ponašanjem do održivog razvoja, a empirijske podatke o Rodnoj (ne)jednakosti u obrazovanju u Hrvatskoj iznijela je dr. sc. Valerija Barada.
Ravnateljica Osnovne škole Matije Gupca u Zagrebu mr. Ljiljana Klinger pokazala je kako se Građanski odgoj i obrazovanje uspješno implementirao tijekom njegove eksperimentalne provedbe u 2012./2013. i 2013./2014. školskoj godini u Osnovnoj školi Matije Gupca u Zagrebu.
Ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović, prof. zaključio je da program Građanskog odgoja i obrazovanja u razrednoj nastavi neće biti teško realizirati međupredmetno s učiteljima koji s entuzijazmom i do sad ostvaruju pozitivne ishode na tom području sa svojim učenicima.