Najave i izvješća / 31. ožujka 2025.

Stručni skup za odgojiteljice u vjeri – Duhovna baština Marka Marulića

Međužupanijski (međubiskupijski) stručni skup za odgojiteljice u vjeri Splitsko-dalmatinske, Zadarske, Šibensko-kninske i Dubrovačko-neretvanske županije održan je u subotu 22. ožujka 2025. godine na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu u suorganizaciji Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije i splitske podružnice Agencije za odgoj i obrazovanje. Tema stručnog skupa bila je Duhovna baština Marka Marulića, a na skupu je sudjelovalo osamdesetak odgojiteljica u vjeri.

Cilj stručnog skupa bio je upoznati odgojiteljice u vjeri s likom Marka Marulića i njegovim djelima te promišljati može li Marko Marulić biti poticaj i nadahnuće za današnje odgojiteljice u vjeri, ali i za sve kršćane i ljude dobre volje. Odgojno-obrazovni ishodi stručnog skupa bili su: izabrati i istaknuti Marka Marulića kao učitelja, odgajatelja i svjedoka vjere u duhovnom životu odgojitelja u vjeri, izabrati i odlučiti se za izgradnju duhovnog života i skrbi za kulturno-duhovnu baštinu svog naroda i svoje vjere; primijeniti konkretne primjere integracije kršćanskog načina života u vjerskom odgoju djece rane i predškolske dobi.

Stručni skup započeo je euharistijskim slavljem koje je predvodio dr. sc. don Edvard Punda, pastoralni vikar splitsko-makarske nadbiskupije. U prigodnoj homiliji don Edvard se osvrnuo na važnost opraštanja, ljubavi i milosrđa koje je opisano u prispodobi o Dobrom ocu. Na osobit način istaknuo je otuđenost kao posljedicu grijeha i nemogućnost susreta sa samim sobom, zatim glad za ljubavlju i prihvaćanjem te povjerenje da nam Bog može dati sve ono za čime čezne naša duša. U tom kontekstu podsjetio je na poziv Jubilarne godine u kojoj nam Gospodin želi darovati onu milost koju nam nikada do sada nije dao. Na samom kraju ukazao je i na neprihvatljivost ponašanja starijeg sina koji odnos s nebeskim Ocem promatra isključivo kroz zakon.

Pozdravnu riječ i uvod u program stručnog skupa održala je dr. sc. Sabina Marunčić, viša savjetnica za vjeronauk Agencije za odgoj i obrazovanje. Podsjetila je prisutne da Marulićeva duhovna baština obuhvaća njegov svetački život, njegova djela koja su ga proslavila i koja su utjecala na brojne naraštaje, te poruke koje je prenosio svojim djelima i vrednote koje je svojim životom svjedočio. Svjesni važnosti bogate duhovne baštine Marka Marulića, viša savjetnica je istaknula važnost nasljedovanja ovog duhovnog velikana i primjenu konkretnih primjera integracije kršćanskog načina života u vjerskom odgoju djece rane i predškolske dobi.

U ime suorganizatora stručnog skupa prisutne je pozdravila prof. dr. sc. Jadranka Garmaz, predstojnica Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije. Istaknuvši važnost poučavanja i življenja kreposti, prof. J. Garmaz podsjetila je na metodu poučavanja kroz priče i primjere koje je koristio i Marulić da bi slušateljima približio moralne pouke. Osim toga, naglasila je važnost molitve, sakramentalnog života te vršenje djela ljubavi i služenja. Na kraju je zaželjela odgojiteljicama u vjeri da nadahnute primjerom Marka Marulića ostanu ustrajne u svome poslanju kako bi bile vjerodostojni svjedoci vjere, nade i ljubavi.

Potom je izv. prof. dr. sc. don Edvard Punda, pastoralni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije pozdravio sudionice skupa u ime mons. Zdenka Križića, splitsko-makarskog nadbiskupa prenoseći im njegovu poruku o važnosti poslanja odgojiteljica u vjeri uz izraze podrške za njihov predan, stručan i kompetentan rad s djecom. Zaželjevši Božji blagoslov svim sudionicima, otvorio je stručni skup.

Radni dio skupa sastojao se od plenarnog predavanja i dvije pedagoške radionice. Predavanje na temu Što nam je ostalo od Marka Marulića? održao je prof. dr. sc. Mladen Parlov, sveučilišni nastavnik na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu koji je veliki dio svoga znanstvenog istraživanja posvetio upravo Marku Maruliću. Predavanje je bilo izloženo u četiri dijela. U prvom dijelu prof. M. Parlov je podsjetio prisutne na 500-tu obljetnicu Marulićeve smrti. Potom je, na temelju povijesnih izvora i Marulićevih pisama, predstavio njegov život, odnosno njegovo nastajanje da živi istinski humanim i kršćanskim životom. U trećem dijelu ukratko je izložio Marulićev opus, s naglaskom na njegova najvažnija djela, Instituciju  i Evanđelistar. U četvrtom, zaključnom dijelu istaknuo je Marulićevu brigu oko povijesno-duhovne baštine, što može i treba biti poticaj i nadahnuće za današnji naraštaj, zaključio je prof. M. Parlov.

Nakon pauze uslijedile su pedagoške radionice. Prvu radionicu na temu Kultura ustanove ranog i predškolskog odgoja kroz učenje životnih vrijednosti i odgoj u vjeri osmislile su i održale Marijana Mrvelj i Tihana Sučić, odgojiteljice u vjeri u Dječjem vrtiću Emaus u Trogiru. U prvom dijelu radionice predstavile su ustanovu ranog i predškolskog odgoja kroz vrijednosti i odgojno-obrazovnu praksu. Nakon toga, sudionice su imale prigodu raspravljati o životnim vrijednostima i njihovom utjecaju na ponašanje, odluke, osobni i profesionalni identitet, uspješnost odgoja u vjeri i međuljudske odnose te podijeliti primjere životnih vrijednosti iz svog osobnog konteksta.

Drugu radionicu na temu Življenje i promicanje kršćanskih vrijednosti u vrtićkom i obiteljskom kontekstu priredile su i održale Anamaria Rapić i Maja Stipić, odgojiteljice u vjeri također u Dječjem vrtiću Emaus u Trogiru. U prvom dijelu radionice najprije su definirale pojam kršćanskih vrijednosti i predstavile primjere dobre prakse vezane uz usvajanje i življenje vrijednosti u vrtićkom i obiteljskom okružju. Potom su sudionice na temelju biblijskog teksta iznosile prijedloge i ideje kako određenu kršćansku vrijednost približiti djetetu i njihovim roditeljima. Stručni skup završio je kratkom raspravom i evaluacijom stručnog skupa, a prof. Jadranka Garmaz, predstojnica Katehetskog ureda sabrala je zaključke skupa, zahvalila nositeljima programa te kratkom molitvom zaključila stručni skup.