Financijska pismenost postaje sve važniji segment obrazovanja mladih, a u cilju njezina unaprjeđenja, 13. ožujka 2025. godine održan je državni stručni skup Obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca. Skup, koji je trajao tri sata, organizirala je dr. sc. Verica Jovanovski, viša savjetnica za fiziku i učeničko poduzetništvo Agencije za odgoj i obrazovanje, a održan je u hibridnom obliku, omogućujući sudionicima iz različitih dijelova Hrvatske da aktivno prate prezentirane primjere dobre prakse.
Suorganizatori ovoga značajnog događanja bili su Ministarstvo financija, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te ekonomskih fakulteta u Osijeku i Zagrebu. Stručni skup okupio je predstavnike akademske zajednice, odgojno-obrazovne radnike, studente i stručnjake koji su svojim iskustvom i znanjem pridonijeli raspravi o financijskoj edukaciji. Obilježavanje je putem Zoom platforme pratilo 300 odgojno-obrazovnih radnika. Program je započeo uvodnim izlaganjem moderatorice izv. prof. dr. sc. Dajane Barbić, s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, koja je naglasila važnost kontinuiranoga financijskog obrazovanja i njegov utjecaj na svakodnevni život učenika i studenata.
Nakon toga, uslijedili su pozdravni govori predstavnika institucija uključenih u organizaciju skupa. Mira Križanović, iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, dr. sc. Verica Jovanovski, iz Agencije za odgoj i obrazovanje, Ana Zorić, iz Ministarstva financija te prof. dr. sc. Boris Crnković, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku, istaknuli su da financijska pismenost nije samo ekonomska, već i društvena potreba te da je važno raditi na razvoju kompetencija učenika u ovom području.
Središnji dio skupa bio je posvećen predstavljanju aktivnosti Operativne radne grupe u okviru Svjetskog i Europskog tjedna novca, koje je predstavila Zvjezdana Kidrić, iz Ministarstva financija. Prikazani su primjeri dobre prakse iz osnovnih i srednjih škola te studentskih udruga koje se bave promicanjem financijske pismenosti. Učiteljice, nastavnice Ivana Gorić i Ines Erdeši iz Osnovne škole Matija Gubec u Jarmini, Dora Buntić, iz Osnovne škole Vjenceslava Novaka u Zagrebu, Danijela Kelić Vulin, iz privatne srednje škole EDukOS u Osijeku te Iva Horvat, iz X. gimnazije Ivan Supek u Zagrebu, podijelile su iskustva u implementaciji financijskog obrazovanja u školske kurikulume, a njihovi učenici razmijenili su svoja mišljenja sa sudionicima. Studentske udruge Financijski impuls, s Ekonomskog fakulteta u Osijeku, te Ekonomska klinika, s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, predstavile su inovativne pristupe poučavanju financijske pismenosti među mladima.
U završnom dijelu skupa organizirana je diskusija u kojoj su aktivno sudjelovali učenici, odgojno-obrazovni radnici i članovi Operativne radne grupe. Raspravljalo se o izazovima financijskog obrazovanja u hrvatskim školama te o načinima kako ga učiniti dostupnijim i zanimljivijim učenicima. Posebno se istaknula potreba za prilagođenim nastavnim materijalima, dodatnom edukacijom učitelja i profesora te povezivanjem obrazovnih institucija s financijskim sektorom da bi učenici imali priliku učiti kroz stvarne primjere i praktične aktivnosti.
Stručni skup donio je nekoliko važnih zaključaka. Prvo, jasno je da financijska pismenost treba postati integralni dio obrazovnog sustava da bi se učenici osposobili za donošenje odgovornih financijskih odluka u budućnosti. Drugo, učitelji i nastavnici trebaju kontinuirano raditi na unaprjeđenju svojih kompetencija u ovom području dao bi što kvalitetnije prenijeli znanje učenicima. Treće, suradnja između škola, fakulteta i financijskih institucija može značajno doprinijeti kvaliteti financijskog obrazovanja, pružajući učenicima priliku za učenje kroz praksu.
Zaključno, državni stručni skup Obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca bio je vrijedan doprinos raspravi o financijskom obrazovanju u Hrvatskoj. Sudionici su imali priliku steći nova znanja, razmijeniti iskustva i dobiti konkretne prijedloge za unaprjeđenje financijske pismenosti među mladima. Ovaj događaj još jednom je potvrdio važnost sustavnog rada na financijskoj edukaciji te potrebu za nastavkom organizacije sličnih inicijativa u budućnosti.
Evaluacija stručnog skupa Obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca pokazala je visoku kvalitetu i korisnost prezentiranih sadržaja. Skup su većinom pohađali učitelji i nastavnici, a sudionici su ga ocijenili prosječnom ocjenom 4,94 od 5. Prezentirane teme ocijenilo je izvrsnima 110 sudionika, dok ih je 72 istaknulo da će ih u potpunosti primijeniti u praksi.