Katehetska ljetna škola za vjeroučitelje u srednjim školama s temom “Vjeronauk u društvenom i humanističkom području suvremene škole – Odnos vjere i kulture” započela je 29. kolovoza 2011. u dvorani “Vijenac” Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu.
Pozdravne riječi sudionicima škole uputili su izaslanik zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, pomoćni biskup Valentin Pozaić, državna tajnica u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa prof. dr. sc. Dijana Vican, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović, prof. i predsjednik Vijeća HBK-a za katehizaciju đakovačko-osječki pomoćni biskup Đuro Hranić.
Svi su se osvrnuli na 20. obljetnicu uvođenja vjeronauka u škole, zaključivši da je vjeronauk u proteklih dvadeset godina ispunio svoju odgojnu, ali i obrazovnu funkciju u školama. Organizator Škole je Nacionalni katehetski ured Hrvatske biskupske konferencije, u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa i Agencijom za odgoj i obrazovanje.
Riječ dobrodošlice prvi je sudionicima uputio pomoćni biskup Valentin Pozaić. -Vjera se odražava u životu i ona stvara kulturu života, a vjeronauk svima i vjeroučiteljima i vjeroučenicima pomaže na putu svjedočanstva – rekao je biskup Pozaić.
Izaslanica ministra znanosti, obrazovanja i sporta Radovana Fuchsa, državna tajnica prof. dr. sc. Dijana Vican istaknula je da je kredibilitet škole i obrazovna politike s vjeronaukom u školi veći. – Vjeronauk je prema svim znanstveno-empirijskim dokazima, nastavni predmet jednak svim drugim nastavnim predmetima u školi. Potvrđuju to učenici osnovnih i srednjih škola i njihovi roditelji koji punih dvadeset godina biraju vjeronauk u školi, a ne moraju ga birati – naglasila je državna tajnica. Pohvalila je održavanje katehetskih škola, kao oblika permanentnog stručnog usavršavanja i obrazovanja vjeroučitelja te kao dokaz dobre suradnje između Nacionalnog katehetskog ureda, MZOŠ-a i AZOO-a.
I ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović, prof. naglasio je da su Katehetske ljetne škole, ova u Zagrebu i nedavno održana za vjeroučitelje u osnovnim školama u Splitu, primjer profesionalnoga, stručnog i ozbiljnog rada s vjeroučiteljima osnovnih i srednjih škola. Istaknuo je također posebno važnu ulogu vjeroučitelja u promicanju temeljnih vrijednosti, tj. vjerske, nacionalne i kulturne pripadnosti.
Otvarajući Školu, predsjednik Vijeća HBK-a za katehizaciju đakovačko-osječki pomoćni biskup Đuro Hranić svima je zahvalio na svijesti prihvaćanja stručno-katehetske i duhovne formacije. – O dvadesetoj obljetnici vjeronauka u školi promišljamo ne samo o onome što je bilo očekivano, nego se i pitamo kako neke stvari pomaknuli naprijed – koliko vjera mijenja kulturu – rekao je biskup Hranić.
Nakon pozdravnih govora prvo predavanje “Susret kršćanske vjere i helenističke kulture kao paradigma inkulturacije vjere danas” održao je dr. sc. Ivan Bodrožić. Nakon toga predavanje je održala dr. sc. Ane Thea Filipović na temu “Pluralizam modela školskog vjeronauka u Europi – izazov Crkvi i teologiji”.
Uz stručna predavanja važan dio Katehetskih škola su i radionice. Prvog dana škole radionice su održali Miroslav Mićanović na temu kreativnog pisanja. O dramskim igrama i tehnikama u nastavi radionicu je održao Vladan Ivković, a radionicu s temom Retoričko umijeće u nastavi vjeronauka održala je Jasna Šego.