U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje 27. i 28. kolovoza 2020. godine održan je prvi online državni stručni skup Održivoga razvoja za učitelje i nastavnike biologije, geografije i kemije.
Skup se temelji na idejama, vizijama i ciljevima koje proklamira UNESCO (1992) i UNESCO-va Agenda za održivi razvoj 2030. – u kojoj obrazovanje postaje jedan od glavnih ciljeva održivoga razvoja. Tema ovogodišnjega skupa bila je Utjecaj suvremene tehnologije na zdravlje. Između ostaloga, cilj skupa bio je i osvješćivanje ključnih kompetencija koje pridonose održivom razvoju, kao što su sistemsko razmišljanje, normativna, strateška i suradnička kompetencija te osobito važnost razvijanja kompetencije kritičkog mišljenja i rješavanja problema, kako kod učenika, tako i kod odraslih.
Osim vrsnih predavača na skupu je nekoliko učitelja i nastavnika prikazalo primjere projekata koje su proveli sa svojim učenicima.
Sudionike skupa pozdravila je i ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje dr. sc. Dubravka Brezak Stamać, zahvalila se predavačima, učiteljima i nastavnicima koji su prikazali projekte, svim sudionicima skupa te višim savjetnicama koje su skup organizirale i poželjela uspješan nastavak rada.
Održana su predavanja:
- prof. dr. sc. Marija Heffer: Što sve moramo napraviti da spasimo planet
- prof. dr. sc. Željka Šiljković: Bioekonomija i Green New Deal
- izv. prof. dr. sc. Slavko Rupčić: Izvori, zaštita i normiranje elektomagnetskog zračenja
- Korado Korlević, prof.: Primjena suvremene tehnologije i krajnji ishod
- doc. dr. sc. Tatjana Ivošević: Utjecaj lebdećih čestica (PM2,5) na okoliš i zdravlje
- Antonio Morić Španić, prof.: Važnost i uloga suvremenih tehnologija u praćenju zdravstvenih i okolišnih indikatora.
Svi su predavači na vrlo zanimljiv i pristupačan način prezentirali navedene teme, što su pokazali brojni komentari sudionika tijekom i nakon predavanja.
Primjeri projekata su:
- Vlatka Kuhar, prof. i Karmela Đapić prof. : Skriveni učinci mobitela
- Mirjana Krpan, prof. : Korištenje digitalne tehnologije u sigurnom okruženju
- Marina Lorber Božanić, prof. : Što sa starim računalima?
- Anita Mustać, prof. : Utjecaj tekućine iz bazena tvornice glinice na okoliš
- Ružica Lončar, prof. i Ivan Jajčević, prof. : Digitalna meteorološka postaja
- mr. sc. Tamara Banović: Uporaba informacijsko komunikacijske tehnologije s ciljem očuvanja prirode.
Prezentacije, sažeci predavanja i odgovori na neka pitanja bit će sudionicima dostupni u OneNote bilježnici za koju će dobiti poveznicu.
Na skupu je oba dana sudjelovalo više od 260 sudionika. Iako su tijekom prijašnjih skupova navikli većim dijelom biti aktivni sudionici radionica, world caffea i terenskog rada, evaluacija je pokazala izuzetno zadovoljstvo sudionika odabranim temama, stručnošću, pripremljenošću i načinom prezentiranja predavača i praktičara. Istaknuli su aktualnost i zanimljivost svih tema, primjenjivost u nastavi, osnaživanje i poticaj za reorganizaciju dijela rada te motivaciju za početak predstojeće nepredvidive školske godine. Sudionici su zadovoljni novim informacijama, ali i poticanjem na kritičko promišljanje o sadašnjosti i budućnosti našeg planeta interdisciplinarnim i raznovrsnim pristupom. Skup su organizirale više savjetnice Vesna Milić, Marina Ništ i Borjanka Smojver.