Tradicionalni siječanjski državni stručni skup svih odgojno-obrazovnih radnika češke manjine u Republici Hrvatskoj ove je godine održan u novootvorenom Češkom kulturnom centru u Daruvaru. Stručnom skupu je prisustvovalo 55 odgojno-obrazovnih radnika što je oko tri četvrtine ukupnog broja. Prisutne je uime Agencije za odgoj i obrazovanje pozdravio pomoćnik v. d. ravnatelja Vesko Nikolaus, uime Uprave za nacionalne manjine Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih načelnik sektora Milan Vukelić, uime Veleposlanstva Češke Republike u Republici Hrvatskoj zamjenik veleposlanika Jiří Hušner, zastupnik Hrvatskog sabora za češku i slovačku manjinu Vladimir Bilek, a uime Saveza Čeha u RH predsjednica Ana-Marija Štruml-Tuček. Svojom nazočnošću skup je uveličao i župan Bjelovarsko-bilogorske županije Marko Marušić. Svi gosti su se u svojim pozdravima vrlo pohvalno izrazili o češkoj manjini i školstvu češke manjine.
U uvodnom predavanju je Jitka Stanja Brdar pripremila pregled broja učenika u nastavi na češkom jeziku i pismu po modelima A, B i C u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama prema školskim ustanovama. Ukupan broj je 935 i u blagom je porastu. Predstavila je stručna usavršavanja u koja se mogu odgojno-obrazovni radnici češke manjine uključiti u 2025. godini u Hrvatskoj i Češkoj Republici. Informirala je o datumima i tijeku natjecanja iz češkog kao materinskog jezika. Upoznala je prisutne s međunarodnim natjecanjima za češku dijasporu u koje mogu prisutni učitelji i nastavnici češkog jezika uključiti svoje učenike. Upozorila je na termine nacionalnih ispita iz češkog jezika za učenike 4. i 8. razreda.
Predsjednica Savjeta za školska pitanja Silvana Zeman Orozović je informirala prisutne o susretima, natjecanjima i ljetnim školama koje organizira Savez Čeha u RH-a.
Ravnateljica Novinsko-izdavačke kuće Jednota Lidija Dujmenović pripremila je osvrt na rad na pripremi udžbenika. Prije svega istaknula je suradnju s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih koje je prije nekoliko godina ponovno uspostavilo Sektor za nacionalne manjine i od tada je suradnja odlična. Podsjetila je na prijevode hrvatskih udžbenika na češki jezik (2008– 2010) te sljedeći val koji traje od 2020. U zadnje četiri godine prevedeno je 40 udžbenika, iako se čini malo, izrada udžbenika složen je proces koji uključuje mnogo ljudi i njihovo slobodno vrijeme koje posvećuju obrazovanju na češkom jeziku. Zahtijeva puno vremena, strpljenja i koordinacije, a podsjetila je na važnu ulogu savjetnice J. Stanja Brdar, koja je most između učitelja i NIU Jednota.
S problematikom anglicizama u češkom nazočne je upoznala učiteljica iz Češke Republike Tereza Vlček Klímová. U teoretskom dijelu ponudila je uvid u prošlost, prisjećajući se kada je utjecaj engleskog bio jači, kada je engleski bio zabranjen u Češkoj Republici i kako su se engleske riječi prilagodile češkom jeziku. Engleski je neizbježan u jeziku mladih, ali je kao zanimljivost spomenula i specifičan vokabular koji mladi izmišljaju da ih odrasli ne bi razumjeli. Na kraju su se svi osvrnuli na to vide li anglicizme kao prijetnju ili priliku.
Jitka Stanja Brdar pripremila je pregled stručnog usavršavanja odgojno-obrazovnih radnika češke manjine u Češkoj Republici u posljednjih trideset godina. Vezano uz svaki seminar prisjetila se nečeg zanimljivog, npr. 2013. godine u Havířovu su vidjeli da tamošnja škola poljske manjine radi u vrlo skromnim uvjetima i bez političke potpore države. Također je istaknula kako je ranije bilo dosta teško organizirati te seminare. Trenutno, zahvaljujući odličnoj suradnji sa Savezom Čeha i Agencijom za odgoj i obrazovanje uz sufinanciranje MZOM-a i Ministarstva vanjskih poslova su seminari postali redoviti svake godine.
Posljednja dva predavanja ponudila su demonstraciju metodologija poučavanja na zabavan način. Maja Burger, učiteljica savjetnica češkog jezika i kulture iz Zagreba, odabrala je didaktičke igre koje su se pokazale uspješnim u svom radu – zgrabi, okreni i pljusni. Igre za čitanje riječi lanac, mlatilica i trčanje temelje se na produbljivanju vokabulara uz korištenje raznih pomagala – naljepnica s brojevima, slikama, slogovima, pa čak i muholovkom. Prisutni su isprobali ove igre i pritom su se jako zabavili.
Učitelj geografije i povijesti Vladimír Ivić u češkim odjelima u gimnaziji u Daruvaru okupljene je upoznao s izradom, provedbom i prednostima pub-kviza u nastavi. Svi prisutni su se složili da su pub-kvizovi u nastavi zabavni i uzbudljivi, a informacije se dugo pamte te su dobrodošlo osvježenje u nastavi.
Evaluacija
(pdf: 1,23 MB)
Preuzmi