U Novinarskom domu u Zagrebu 22. ožujka 2022. godine otvoren je stručni skup „Holokaust kao početna točka“; dijalog Hrvatske, Italije i Slovenije, stručno usavršavanje učitelja koje već petu godinu organizira Mémorial de la Shoah iz Francuske, u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje, Zavodom za šolstvo Republike Slovenije i Ministarstvom obrazovanja Republike Italije.
Stručni skup započeo je vrlo emotivnim svjedočanstvom Anatolija Podolskog, povjesničara iz ukrajinskog centra za studije holokausta u Kijevu, koji je u javljanju uživo iz skloništa ispričao kako se osjećaju, i što preživljavaju Ukrajinci nakon 28 dana ruske agresije. – Danas se u Ukrajini borimo za slobodu i ljudska prava ne samo Ukrajinaca, nego cijele Europe – poručio je Anatolii Podolskyi naglasivši da je za njega kao povjesničara i Ukrajinca Putinov režim hitlerovski režim te da podržava rezoluciju Senata SAD-a kojom je ruski predsjednik Vladimir Putin osuđen kao ratni zločinac.
Uvodno su se sudionicima skupa obratili Vojko Kunaver, nacionalni koordinator i predstavnik Zavoda za šolstvo Republike Slovenije, Laura Fontana, predstavnica talijanskog Ministarstva obrazovanja i Memorial de la Shoah, Dubravka Brezak Stamać, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje, Bruno Boyer, direktor Međunarodnog odjela Memorial de la Shoah u Parizu i Gaël Veyssière, veleposlanik Republike Francuske u Hrvatskoj. U svojim obraćanjima svi su istaknuli kako ratna stradanja u Ukrajini zorno pokazuju da nismo puno toga naučili iz povijesti. – Ne postoji nijedna zemlja u Europi koja nema traumatične dijelove nacionalne povijesti, ali suočavanje s tim dijelom povijesti je ključna točka za izgradnju bolje budućnosti. Zato je vrlo važno prenositi znanje mladim generacijama jer bolje znanje o holokaustu i ratnim zločinima može nam pomoći da razumijemo kako smo do toga došli – istaknuo je francuski veleposlanik Gaël Veyssière.
Manipulacija i distorzija povijesti je najveća prijetnja s kojom se suočavamo trenutno u Europi, naglasio je Bruno Boyer, direktor Međunarodnog odjela Memorial de la Shoah u Parizu. – Ako pogledate rusku propagandu, ona se temelji na distorziji povijesti. I zato moramo braniti ljudske vrijednosti i demokraciju, a za to nam je potrebno ono osnovno, znanje – kazao je Bruno Boyer. Upravo su ovakva stručna usavršavanja najbolja prilika da mlade generacije naučimo pravoj istini, kazala je ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje Dubravka Brezak Stamać i zahvalila svim partnerima i organizatorima na zalaganju i iznimno zanimljivim predavanjima. – Novija hrvatska povijest nosi dvije velike traume – stradanja Židova u Nezavisnoj državi Hrvatskoj te Domovinski rat. Hrvati su posebno osjetljivi na rat u Ukrajini jer u stradanju ukrajinskoga naroda vide slike ratnih razaranja Vukovara. Kao da brutalna ruska agresija nije naučila iz povijesti, i kao da latinska izreka – Historia est magistra vitae – nije nositeljica istine. Stoga su ovakvi dijalozi iznimno važni – naglasila je Dubravka Brezak Stamać.
Stručno usavršavanje nastavljeno je predavanjima stručnjaka iz akademske zajednice i područja obrazovanje o holokaustu iz nekoliko europskih zemalja prema programu, a drugoga dana bit će organiziran i posjet spomen-području Dotrščina.
Na skupu sudjeluje 50 učitelj iz Republike Hrvatske, Italije i Slovenije, koji se bave poučavanjem i učenjem o holokaustu.