7. Obrasci

Tablica 10. Tematski plan i program

Nastavne teme u modulu Ciljevi i ishodi učenja Oblici rada, nastavne metode i načini učenja Nastavna sredstva i pomagala Korelacije Napomene

1.

2.

3.

4.

5.

Cilj nastavne teme

Napomena: cilj je iskazan ishodima učenja u predmetnom kurikulumu koji je dio strukovnog kurikuluma)

Ishodi učenja za pojedine teme unutar modula (navesti 3 do 5 ishoda učenja za pojedinu temu).

Napomena: tri ili više ishoda u tematskoj pripremi se kasnije konkretiziraju u nastavnoj pripremi do najviše 7 ishoda učenja.

Ime i prezime učitelja/nastavnika:

Škola:

Razredni odjel:

Školska godina:

Dan izvedbe i broj nastavnih sati (jedan školski sat, blok sat ili rad izvan učionice):

Priprema za nastavnu jedinicu:

(naslov nastavne jedinice)

Iz modula/nastavne cjeline:

Tip sata:

I. Ciljevi i ishodi učenja u nastavnoj jedinici (znanja, vještine i stavovi)

Cilj nastavne jedinice

(Iskazan je uopćenom i sažetom formulacijom u širim okvirima i opisuje kakvu će korist imati učenik od učenja i poučavanja i često se ne može neposredno mjeriti jer je on tako široko definiran da iz njega izviru i drugi konkretni i potpuno mjerljivi ishoda učenja. Taj odgojno-obrazovni cilj je već naveden u tematskom planu iz kojeg proizlazi priprema za nastavni sat.)

Ovaj široko definirani cilj jest osnova za najviše sedam ishoda koliko se može realizirati na jednom nastavnom satu u trajanju od 45 minuta.

Ishodi učenja:

Učenik će biti sposoban:

Ishod 1.

Ishod 2.

Ishod 3.

Ishod 4.

Ishod 5.

Ishod 6.

Ishod 7.

Ishode učenja treba oblikovati tako da budu jasni, jednoznačni i da ih je moguće mjeriti. Ishodi učenja se još nazivaju očekivana postignuća, a u prijašnjoj metodici to su bili zadaci nastave.) Svaki ishod učenja mora imati sve tri komponente (aktivni glagol, uvjeti ispitivanja i minimalni kriterij).

Svrha ishoda učenja je da oni pouzdano vode nastavnika i učenika prema zadanom cilju. Pomažu učeniku da se usredotoči i uspostavi prioritete.

II. Didaktičko-metodički podaci o nastavnoj jedinici

Etape nastavne jedinice (trajanje u minutama): Navodi se artikulacija sata i njegova vremenska struktura u najosnovnijim crtama: etape nastavnog sata i trajanje svake etape u minutama.
Oblici rada: Navesti oblike rada. To su frontalni rad, te različiti oblici samostalnog rada učenika – u skupinama, u paru, individualni rad.)
Metode učenja i poučavanja: Metode učenja – načini na koje učenici uče. Metode poučavanja – načini na koje nastavnici poučavaju.
Mediji (nastavna sredstva i pomagala): Nabrojiti nastavna sredstva i pomagala koja će se koristiti tijekom nastavnog sata.
Popis priloga: Nabrojiti sve priloge koji se koriste na satu: nastavni listići, dodatni izvori, ilustrativni materijali i slično. Svi se prilozi prilažu uz pripremu te čuvaju u posebnoj mapi.

III. Korelacija

Veze s drugim nastavnim predmetima.

IV. Literatura

a) Za učenike (udžbenici, priručnici i drugi izvori znanja):

Navesti literaturu koja je predviđena za učenike. Najčešće je riječ o udžbenicima, radnim bilježnicama, povijesnim zemljovidima i sl., no mogu biti i drugi materijali koje je pripremio nastavnik/ca.

b) Za nastavnika (stručno-znanstvena, metodička, pedagoška, psihološka):

Navesti temeljnu literaturu koju je nastavnik/ca koristio prilikom pripremanja za sat. Popis treba obuhvatiti kako stručno-znanstvenu literaturu, tako i metodičku, pedagošku i psihološku literaturu.

V. Pregled i struktura kategorija znanja i vještina

Napomena:

Ovdje se navode osnovne kategorije znanja koje će se kognitivno procesirati (standard 1 i standard 2), te redoslijed i struktura njihove realizacije. Iz opisa treba biti jasno vidljivo kako će se razvijati standardi odnosno pojedine kategorije. U tu svrhu služi taksonomska tablica.

Činjenično znanje: standard 1.

Konceptualno znanje: standard 2.

Proceduralno znanje: standard 2.

Metakognitivno znanje: standard 1. i 2.

VI. Razrada nastavne jedinice

ETAPE NASTAVNOG SATA I NJEGOVA VREMENSKA STRUKTURA ŠTO RADI NASTAVNIK ŠTO RADI UČENIK OBLICI RADA METODE POUČAVANJA NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA

UVODNI DIO

Trajanje u minutama.

Što radi nastavnik u ovom dijelu sata:

Nastavnik priopćava učenicima koji ishodi učenja se od njih očekuju na kraju učenja.

Slijedi dogovor o radu (upoznavanje s odabranim materijalima, metodama i oblicima rada – što će i kako učiti) i koje vještine će se uvježbavati.

Učenici su na taj način motivirani za rad jer točno znaju koje će vještine i znanja demonstrirati na kraju učenja, a prilikom provjere.

Napisati:

Što će raditi učenici – planirane učeničke aktivnosti tijekom nastavnog sata npr. učenici će izradit lentu vremena, analizirati povijesni izvor – pismeni i slikovni – i njegovu interpretaciju te napisati kratak esej o tome i grafički prikaz pretvoriti u tekst.

Iz planiranih aktivnosti je vidljivo da će učenici razvijati tri vještine – vještinu kronološkog mišljenja, vještinu razumijevanja povijesne priče i vještinu analize povijesnih događaja i njihovih interpretacija.

Oblici rada:

frontalni rad

grupni rad

rad u paru

individualni rad

1. Verbalne metode

a) nastavničko izlaganje

b) dijaloška metoda

c) učeničko izlaganje

2. Dokumentacijske metode

a) rad s udžbenikom

b) rad s pomoćnom literaturom

c) grafički i pismeni radovi

d) rad s posebno pripremljenim materijalima

e) rad s programiranim

materijalima

3. Demonstracijske metode

a) demonstracija predmeta (npr. arheološki artefakti i sl.)

b) demonstracija procesa (npr. kako se izrađivala glinena posuda bez lončarskog kola i sl.)

4. Operativne metode

a) manualni radovi

b) grafički i pismeni radovi (eseji i sl.)

Izvorna stvarnost: učenje u izvornom okolišu (arheološka nalazišta, građevine, spomenici, urbane cjeline) ili korištenje izvornih predmeta.

Vizualna: slike, crteži, dijapozitivi, CD, DVD i sl.

Auditivna: CD, DVD, MP3 i sl.

Audio-vizualna: TV emisije, igrani i dokumentarni filmovi, CD, DVD, itd.

Tekstualna: udžbenici, programirani materijali, nastavni listići i sl.

Informacijska i komunikacijska tehnologija: računala i internet.

Pomagala: ploča, kreda, projekcijsko platno, dijaprojektor, grafoskop, računalo, videorekorder, LCD projektor, računalo.

VAŽNO: Oblike rada, nastavne metode, načine učenja te nastavna sredstva i pomagala treba navesti za svaku etapu i podetapu nastavnog sata zasebno, onako kako se izmjenjuju.

SREDIŠNJI DIO

Naslov, pojedine etape i njihovo trajanje u minutama.

Što radi nastavnik u ovom dijelu sata:

Nastavnik organizira učenje i brine se da svi učenici aktivno sudjeluju u radu, pomaže im kad imaju teškoće i kontrolira predviđeno vrijeme.

Ako treba, dodatno pojašnjava materijale i usmjerava učenike prema ishodu.

Napisati što rade učenici i na koji način uče – ostvaruju planirane aktivnosti po pojedinim etapama, npr. učenik izrađuje lentu vremena koristeći se tekstom u udžbeniku (navesti naslov teksta) itd. – u ovom slučaju način učenja je čitanje teksta i njegova vizualizacija.

Načini učenja: slušanje, čitanje, pisanje, pripovijedanje, preispitivanje tvrdnji, računanje, crtanje, vizualizacija, vođenje rasprave, dijaloga i sl., organiziranje debate, istraživanje.

ZAVRŠNI DIO

Trajanje u minutama.

Što radi nastavnik u ovom dijelu sata:

Traži od učenika da donesu odgovarajuće zaključke u skladu s zadanim ishodima učenja.

Provjerava ishode učenja.

Dijeli zadatke za rad kod kuće kojima se utvrđuju vještine.

Napisati primjere zadataka za provjeru i ocjenjivanje koje učenici rješavaju na satu ili kod kuće.

Taksonomska tablica1

  Šest kategorija kognitivnog procesa
Dimenzija znanja i njezine kategorije 1. Zapamti 2. Objasni 3. Primijeni 4. Analiziraj 5. Vrednuj 6. Stvaraj
A. Činjenično znanje
B. Konceptualno znanje
C. Proceduralno znanje
D. Metakognitivno znanje

1 Ovu taksonomsku tablicu valja ispuniti prilikom izrade tematskog plana i programa te priprema za pojedine nastavne jedinice, a također usporediti s rezultatima realizacije nakon ostvarenja svakog modula (nastavne teme) kako biste dobili uvid što ste planirali, a što ste postigli te kako se krećete prema cilju. Tablica je temelj za samoprocjenu i procjenu kvalitete rada nastavnika pa je dakle mogu koristiti stručne službe u školi i izvan nje.